Podcast NoPráve s Radimom Dvořákom

Kalendár
20
Feb

V poslednej sérii rozhovorov sme sa rozprávali o ľudských právach v zajatí politiky. Avšak nielen domáca politika, ale aj medzinárodné inštitúcie a zahraniční partneri priamo vplývajú na úroveň dodržiavania ľudských práv na Slovensku. Prvým hosťom novej série NoPráve s názvom „Ľudské práva ako piliér Európy“ je zástupca vedúceho zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku, pán Radim Dvořák. Rozprávali sme sa o tom, či sa aj napriek izolačným náladám v Európe podarí ukotviť ľudské práva ako spoločnú hodnotu, či je Európska Komisia spokojná so stavom desegregácie, ale aj o tom, že právo silnejšieho nemá s ľudskosťou nič spoločné.

Viac sa dozviete v najnovšej epizóde

Podcast NoPráve s Michalom Šimečkom

Kalendár
03
Mar

V druhom diele série „Ľudské práva ako piliér Európy“ sme sa s europoslancom Michalom Šimečkom rozprávali o tom, že Európska únia sa musí naučiť lepšie komunikovať svoje zásluhy, že právny štát je viac ako len boj proti korupcii, že prípad Moldavy nad Bodvou je veľkou škvrnou na Slovenskej povesti a že politika ľudskosti je politikou ochrany ľudskej dôstojnosti.

Viac sa dozviete v najnovšej epizóde

Svetový deň sociálnej spravodlivosti

Kalendár
20
Feb

Svetový deň sociálnej spravodlivosti bol vyhlásený OSN v roku 2007. Zameriava sa na boj proti chudobe, podporu plnej zamestnanosti, dôstojnú prácu, rovnosť a spravodlivé podmienky zamestnancov a dodržiavanie ľudských práv a slobôd. Sociálna spravodlivosť hovorí o tom, že sme zodpovední jeden za druhého a každý si zaslúži rovnaké hospodárske, politické a sociálne práva a príležitosti. 

V septembri 2020 sa 6 mladých ľudí vo veku od 8-21 rokov po najhorúcejšom lete v Portugalsku a zo strachu o svoje zdravie rozhodli podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Spúšťačom boli silné požiare v Portugalsku v roku 2018, ktoré zasiahli ich región. Adresátom tejto sťažnosti sa stalo 33 krajín, medzi nimi aj Slovensko. V sťažnosti bolo uvedené, že prispievame k zmene podnebia a neprijímame dostatočné opatrenia proti klimatickej zmene.

Na Stredisku si uvedomujeme dôležitosť klímy pre budúce generácie. Ide o jeden z najvážnejších problémov sociálnej spravodlivosti, ktorému čelíme. Zaujímavosťou je aj to, že ide o prvý prípad ESĽP súvisiaci s klímou. Z dôvodu jeho naliehavosti ESĽP požiadal žalované krajiny, aby poskytli informácie o možnom porušení práv. Momentálne sa pripravujeme sa na vstup do konania s inými kľúčovými subjektami a poskytujeme informácie o tom, ako SR plní záväzky v oblasti klímy a ochrany pred nežiadúcimi zmenami. 

Fotografia: Portugalsko zasiahli požiare (Paulo Cunha / EPA)

Podcast NoPráve s Ivetou Radičovou

Kalendár
Iveta Radičová v štúdiu podcastu NoPráve
22
Jan

V posledných dieloch sme Vám predstavili kostru hlavných inštitúcií, ktorých úlohou je ochrana základných práv a slobôd. Dnešnou epizódou štartujeme ďalšiu sériu rozhovorov s názvom „Ľudské práva v zajatí politiky“. O tom, prečo krajiny vedené ženami zvládajú pandémiu lepšie, kedy sa politický kompromis stáva zanedbávaním ľudských práv, a o tom, že ľudskosť je aj o pokore sme sa rozprávali s bývalou predsedkyňou vlády, Ivetou Radičovou.

Viac sa dozviete v epizóde

Podcast NoPráve s Ábelom Ravaszom

Kalendár
Ábel Ravasz v štúdiu podcastu NoPráve
06
Feb

Hlavnou témou tretieho dielu série rozhovorov s názvom „Ľudské práva v zajatí politiky“ sú práva menšín. Pozvanie do nášho nového štúdia prijal bývalý Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Rozprávali sme sa o tom, či sa darí presadzovať záujmy menšín aj bez menšinovej strany v parlamente, aký je rozdiel medzi tzv. „tokenizmom“ a participáciou, a o tom, či nová vláda dokázala nadviazať na úspešné projekty v oblasti menšinovej politiky.

Viac sa dozviete v najnovšej epizóde

Podcast NoPráve s Irenou Biháriovou

Kalendár
Irena Biháriová v štúdiu podcastu NoPráve
02
Feb

V druhej časti série rozhovorov s názvom „Ľudské práva v zajatí politiky“ sme vyspovedali predsedníčku mimoparlamentného PS a odborníčku na extrémizmus Irenu Biháriovú. Prezradila nám, prečo sa neteší z rozpadu ĽSNS, ako nás ochrana právneho štátu odlišuje od barbarov a že ľudské práva sú oveľa viac, ako len akési „kultúrno – etické vojny“.

Viac sa dozviete v najnovšej epizóde

Svetový deň bezpečného internetu

Kalendár
Dievča sedí za počítačom a píše si poznámky
09
Feb

Podľa prieskumu Strediska viac ako 57 % žiakov a žiačok starších ako 15 rokov malo za posledných 12 mesiacov skúsenosť s depresiou, úzkosťou, stresom či chronickou únavou. Podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR sa zvýšil počet žiakov a žiačok do 18 rokov, ktorí trpia depresiou o viac ako 33 %. Dôvodmi zhoršujúceho psychického zdravia detí a mládeže môže byť nie len sociálna izolácia a prerušenie kontaktov s rovesníkmi z dôvodu zatvorenia škôl, ale aj problémy s učením a nedostatok pedagogickej podpory, zhoršené vzťahy v rodine (vrátane násilia) či nadmerné trávenie času pred obrazovkami. Z dôvodu dištančného vyučovania ostávajú deti doma a internet potrebujú, aby sa mohli zúčastňovať online výučby a udržiavali si kontakt so svojimi priateľmi. Na internete sú deti vystavené aj veľkému množstvu hoaxov a dezinformácií či sexuálnym predátorom. Podľa informácií Generálnej prokuratúry SR sa zvýšil počet trestných činov sexuálneho zneužívania detí o 50 %.

Z tohto dôvodu Stredisko apeluje na rodičov a učiteľov/ky, aby nie len dnes, na Svetový deň bezpečného internetu učili deti zásadám bezpečného surfovania na internete a kritickému mysleniu pri vyhodnocovaní informácií, ktoré na rôznych webových stránkach môžu nájsť. V prípade záujmu o bezplatné online vzdelávacie aktivity o kritickom myslení a bezpečnom využívaní internetu pre školy nás neváhajte kontaktovať na vzdelavanie@snslp.sk

Medzinárodný deň mobilizácie proti jadrovej vojne

Kalendár
Medzinárodný deň boja mobilizácie proti jadrovej vojne
28
Jan

Medzinárodný deň mobilizácie proti jadrovej vojne sa pripomína od roku 1986 na základe rozhodnutia Svetovej rady mieru. 28. januára 1985 bola v hlavnom meste Indie Naí Dillí prijatá Dillská deklarácia, na stretnutí predstaviteľov štátov a vlád niekoľkých krajín – Indie, Grécka, Mexika, Argentíny, Tanzánie a Švédska, ktoré ako prvé podpísali dokument. Dnešný sviatok má pôvod v prijatí Deklarácie o zásadách nenásilného sveta bez zbraní.

Potrebujeme posilnený, inkluzívny a obnovený multilateralizmus založený na dôvere a založený na medzinárodnom práve, ktorý nás môže viesť k spoločnému cieľu, ktorým je svet bez jadrových zbraní. – generálny tajomník OSN António Guterres.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Kalendár
Na obrázku sa nachádza pomník zo židovského cintorína
27
Jan

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý OSN prvýkrát vyhlásilo 1. novembra 2005. Počas II. svetovej vojny sa stalo pre svoj židovský pôvod obeťami šesť miliónov ľudí. Najväčšiu tragédiu ľudstva si pripomíname práve v deň, kedy Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, v ktorom zomrelo asi jeden a pol milióna ľudí tým najkrutejším spôsobom.


V čase narastajúcej radikalizácie spoločnosti a znevažovania hodnôt ľudskej dôstojnosti, rovnosti a nediskriminácie, je veľmi dôležité pripomínať si ľudské utrpenie a hrôzy II. svetovej vojny. Spomínajme dnes na tých, čo neprežili, no najmä nezabúdajme počúvať preživších.

Medzinárodný deň migrantov

Kalendár
Matka drží svoje deti za ruku na ulici
18
Dec

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň migrantov, ktorý OSN prvýkrát vyhlásilo 18. decembra 2000. Tento rok sa nesie v hesle „Zmeňme predstavu o ľudskej mobilite“ .

Na svete existuje odhadom 272 miliónov migrantov. Za týmto obrovským číslom však treba myslieť na individuálne príbehy odohrávajúce sa u každého z nich. Môže ísť o študentov hľadajúcich lepšie príležitosti, rodičov chrániacich svoje deti alebo ľudí, ktorí sa ocitli v bezvýchodiskovej situácii.

Z dôvodu šírenia vírusu Covid-19 migranti musia čeliť novým prekážkam, keďže ich mobilita je obmedzená. V tento deň si pripomíname, že treba usilovať o to, aby práva migrantov boli chránené a podporované, a aby mohli nájsť nový život bez predsudkov a diskriminácie.