Podcast Nopráve s Matiou Lenickou

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, je tu ďalší diel NoPráve!

V druhom diely prideovej série nazvanej “Láska je láska” sme vyspovedali aktivistku a DJku Matiu Lenickú, s ktorou sme sa rozprávali o tom, ako fajn je mít rád lidi, ale aj o tom, že na niektoré práva sa nedá vyčkať a to, že ticho sa prizerať nerovnosti naozaj nestačí.ň

Prajeme príjemné počúvanie!

Podcast NoPráve s Martinom Mackom

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, je to nový diel NoPráve!

Prišlo leto, uvoľňovanie opatrení a život aspoň na chvíľu vyzerá ako za starých čias. Do ulíc sa konečne vrátili farby, ľudský kontakt, radosť a láska. Je preto veľmi príhodné, že okrem leta sa na Slovensku rozbehol aj PRIDE mesiac.

Pri tejto príležitosti sme si dovolili ku nám do štúdia pozvať Martina Macka z organizačného tímu festivalu PRIDE, s ktorým štartujeme sériu rozhovorov príhodne nazvanú „Láska je láska“. V prvom rozhovore novej série sme sa okrem iného rozprávali o tom, ako sa PRIDE posunul od svojich prvých ročníkov, prečo je dôležitejšie akceptovať, ako tolerovať a koľko málo stačí, aby sa na Slovensku mohli aj ľudia z LGBTI komunity cítiť rovní a slobodní právach a dôstojnosti.

Prajeme príjemné počúvanie!

Podcast NoPráve s kolegyňami z oddelenia vonkajších vzťahov

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, ďalší diel NoPráve je na svete!

Po krátkej odmlke pokračujeme v sérii rozhovorov nazvanej Nové Stredisko, kde sa rozprávame o zmenách, ktoré v našej inštitúcii nastali v poslednom období. Predposledný diel tejto série nám okrem iného odhalí, ako sa zmenili vonkajšie vzťahy (a materská) počas pandémie, prečo je nezávislý monitoring dobrou zbraňou proti samoľúbosti, ale aj to, kto by nemal a kto by mohol byť povinne pripomienkujúcim subjektom v legislatívnom konaní.

O tomto a mnohom ďalšom sme sa rozprávali s pracovníčkami oddelenia vonkajších vzťahov Strediska Zuzanou Pavlíčkovou a Beátou Babačovou.

Prajeme príjemné počúvanie!

Svetový deň životného prostredia

Kalendár

Ľudské práva a životné prostredie sú navzájom prepojené, nevieme ich naplno užívať v prostredí, ktoré nie je bezpečné a zdravé. V súčasnosti má klimatická kríza výrazný dopad na porušovanie ľudských práv, ako je právo na život, právo na vodu a sanitáciu, právo na bývanie či právo na rozvoj.

Klimatickú zmenu môžeme vidieť aj takto.

Prvá zmienka o ochrane zdravého a čistého životného prostredia v ľudskoprávnej rovine sa objavuje už v roku 1972 počas konferencie OSN o ľudskom prostredí, na ktorej participujúce členské štáty prvýkrát vyhlásili, že: „človek má základné právo na slobodu, rovnosť a adekvátne podmienky na život v prostredí, ktoré umožňuje dôstojný život v zdraví.“

Tento deň nám pripomína to, čo sme urobili nesprávne pre naše prostredie, a to, čo musíme urobiť, aby sme to všetko napravili.

Podcast NoPráve s výskumnými pracovníčkami

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, prinášame Vám ďalší diel NoPráve.

V aktuálnej sérii rozhovorov nazvanej “Nové Stredisko” mapujeme zmeny, ktoré sa u nás udiali za poslednú dobu a to, ako ich vnímajú ľudia nielen z vnútra našej inštitúcie. Dnes sa pozrieme na to, ako sa u nás zmenila možno najdôležitejšia činnosť Strediska – zber dát.

Do štúdia sme si pozvali výskumné pracovníčky bratislavskej kancelárie Strediska Annu Máriassyovú a Michaelu Ujházyovú, ktoré nám okrem iného prezradili, prečo sú dáta dôležité aj pri ľudských právach, ako prebieha kvantitatívny výskum v humanitnej disciplíne ale aj to, že najväčšou prekážkou ľudskejších politík je ako iné – politika samotná.

Prajeme príjemné počúvanie

Podcast Nopráve s lektormi zo Strediska

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, NoPráve je späť!

Už je to bez mála pol roka, odkedy má Stredisko nové vedenie. Od tej doby sa u nás udialo množstvo zmien tak po vizuálnej, personálnej, ale aj komunikačnej stránke, aby sme boli schopní riadne napĺňať poslanie, ktoré vyplýva z našich mandátov. Jedným z hlavných poslaní Strediska je vzdelávanie a šírenie osvety o ľudských právach.

Do štúdia sme si preto pozvali našich lektorov Mareka Vatrala a Michala Horvátha z Bratislavskej kancelárie, s ktorými sme sa rozprávali o tom, čo sa stane, keď sa o ľudských právach nevzdeláva, o tom, že vzdelávanie nikdy nekončí a o tom, čo všetko sme ochotní spraviť, aby sme doručili naše posolstvo všetkým vekovým kategóriám.

Prajeme príjemné počúvanie.

Podcast NoPráve s hosťom Michalom Vašečkom

Kalendár

Milé podcasterky, milí podcasteri, prinášame Vám ďalší diel podcastu NoPráve.

V aktuálnej sérii rozhovorov nazvanej “Nové Stredisko” mapujeme zmeny, ktoré sa u nás udiali od nástupu nového vedenia. V prvej epizóde sme s lektormi hodnotili interne, v tej druhej sa pozrieme na Stredisko zvonku.

Pozvanie do štúdia prijal sociológ Michal Vašečka, ktorý Stredisko pozoruje už od jeho vzniku z rôznych uhlov pohľadu. V rozhovore prezradil, prečo naša inštitúcia trpí dedičným hriechom, prečo ako spoločnosť nevieme prijať ľudské práva v ich nedeliteľnosti a to, aké miesto má v politikách 21. storočia dôstojnosť.

Prajeme príjemné počúvanie