Podcast NoPráve: Právo na bývanie

Kalendár

Všade naokolo počúvame o tom, ako padol rekord na realitnom trhu, ako si čím ďalej tým viac ľudí nemôže dovoliť bývanie a ako je spľasnutie realitnej bubliny v nedohľadne. Až štvrtina domácností má nepomerné náklady na bývanie, ktoré presahujú 40 percent ich celkového príjmu.

Bývanie by však nemalo byť iba o číslach a výnosnosti pre developerov. Bývanie je základná ľudská potreba a základné ľudské právo. Je preto povinnosťou štátu, aby vhodnými spôsobmi reguloval realitný trh tak, aby aj znevýhodnené a rizikové skupiny neboli bez strechy nad hlavou.O tom, prečo by bývanie malo byť dostupné pre všetkých, sme sa rozprávali s vedúcou oddelenia výskumnej činnosti Strediska, Miškou Ujházyovou, s Alenou Vachnovou z Nadácia DEDO a s Ninou Beňovou, z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré okrem iného stojí za časopisom NOTA BENE.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkou Alenou Srnčíkovou

Kalendár

Pozvanie prijala členka Združenia priateľov a rodičov LGBT+ ľudí, milujúca matka, pani Alena Srnčíková, s ktorou sme sa bavili o tom, ako sa otvoriť inakosti, ako sa postaviť nenávisti vo všetkých jej formách, ale aj o tom, ako sme sa tešili na PRIDE.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkou Lenkou Martinčokovou

Kalendár

O tej najtradičnejšej hodnote – rodine – nám do štúdia prišla porozprávať spoluzakladateľka Združenia priateľov a rodičov LGBT+ ľudí, milujúca matka, pani Lenka Martinčoková. V rozhovore okrem iného prezradila, že o syna sa bojí s odstupom času ešte viac, najmä kvôli nepochopeniu v spoločnosti, ale aj o tom, ako sa zmenila jej viera a ako príbeh jej rodiny mení spoločnosť jedného odporcu za druhým.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkou Zlaticou Maarovou

Kalendár

Pozvanie prijala spoluzakladateľka Združenia rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, aktivistka, no najmä milujúca mama a babka, pani Zlatica Maarová, s ktorou sme sa bavili o tom, ako prebieha rodičovský coming out, že mať názor je síce pekné, no ľudské práva nie sú vecou názoru, ale aj o tom, že najlepším prostriedkom na prekonávanie predsudkov je (prekvapivo) vzdelávanie.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkou Annou Polckovou

Kalendár

V najnovšej epizóde nášho podcastu sme sa s evanjelickou farárkou a ľudskoprávnou aktivistkou Annou Polckovou rozprávali o tom, či si viera a rešpekt k inakosti odporujú, či je hriech riadiť sa novodobými poznatkami vedy, ale aj o tom, že s rozoznaním nároku všetkých na dôstojnosť naozaj nemáme prečo čakať.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkami Zuzanou Bendíkovou a Radkou Mikšík

Kalendár

V aktuálnej sérii podcastov sa preto budeme venovať PRIDE mesiacu, no nie ako oslave inakosti a tolerancie, ale ako pripomienke, že práva nielen queer komunity sú (a v dohľadnej dobe pravdepodobne ešte viac budú) ohrozené a je povinnosťou celej demokratickej spoločnosti, aby sa týmto hrozbám postavila spoločne.

Navštívili nás Zuzana Bendíková a lektorka Radka Mikšík zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, s ktorými sme sa rozprávali o tom, že súčasná vzťahová a sexuálna výchova sú opakom inkluzívnej, že vôbec nie je len pre deti, čím je spôsobená menštruačná chudoba a že nie je dôležité, koho ľúbite, ale s akým rešpektom pristupujete ku (všetkým svojim) vzťahom.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Podcast NoPráve s hostkou Radkou Vicenovou

Kalendár

V našej aktuálnej sérii sa rozprávame o fašizme. S Jakubom Drábikom sme sa rozprávali o tom, ako sa môžeme poučiť z histórie, s Grigorim Mesežnikovom sme zisťovali, ako sa nenávisť prejavuje v súčasnosti a v poslednej epizóde aktuálnej série sme sa s výskumnou pracovníčkou Strediska, našou inhouseovou expertkou na extrémizmus, politologičkou, no najmä skvelou kolegyňou Radkou Vicenovou bavili o tom, ako pred nenávistnými myšlienkami ubránime demokraciu do budúcna.

Nový diel NoPráve si môžete vypočuť na podcastových aplikáciách.

Pamätný deň rómskeho holokaustu

Kalendár

Pamätný deň rómskeho holokaustu si naprieč celou Európou pripomíname práve dnes. 2. augusta 1944 zahynulo pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke viac ako tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Úctu nevinným obetiam rómskeho holokaustu vzdávame na spomienkovej slávnosti Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vyjadrujeme tak nádej, že spoločne prestaneme podliehať predsudkom voči Rómom, aby sa história neopakovala. Ma bisteren! – Nezabudnite!

Dúhový Pride Bratislava 2022

Kalendár

V lete 2022 sa uskutoční už 12. ročník festivalu Dúhový PRIDE Bratislava. Festival bude spojený s mesiacom sprievodných podujatí. Na festivale prednesie Silvia Porubänová krátky prejav.