Právny štát na Slovensku čelí zhoršeniu v kľúčových oblastiach

Aktuality

Slovensko čelí vážnym otázkam v oblasti právneho štátu. Európska komisia vo svojej najnovšej správe poukazuje na zhoršujúce sa podmienky v oblasti nezávislosti médií, ochrany novinárov a transparentnosti legislatívneho procesu či zvýšeného tlaku na občiansku spoločnosť. Na viaceré z týchto problémov sme upozornili aj my vo svojej správe, ktorú pravidelne predkladáme Európskej komisii.

Európska komisia aj tento rok zverejnila správu o vývoji právneho štátu v 27 členských štátoch Európskej únie. V správe sa venuje analýze aktuálnych trendov v oblasti právneho štátu, ako aj témam a odporúčaniam, ktoré boli zdôraznené v predchádzajúcom reporte. Nosné témy správy sa týkajú predovšetkým justičného systému, protikorupčného rámcu, plurality a slobody médií a iných inštitucionálnych otázok týkajúcich sa systému bŕzd a protiváh. 

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva je dlhodobo aktívne v ochrane ľudských práv a právneho štátu. Každý rok píšeme správu o vývoji právneho štátu, ktorá je publikovaná v rámci spoločnej iniciatívy partnerskej siete European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), a ktorú ENNHRI predkladá Európskej komisii v rámci Európskeho mechanizmu právneho štátu ako spoločnú správu všetkých vnútroštátnych inštitúcií pre ľudské práva v členských krajinách EÚ. Taktiež pokračujeme v organizovaní podujatia Festival právneho štátu, ktorého súčasťou sú expertné diskusie a prednášky.

Pri príprave správy o všetkých 27 členských štátoch a 4 kandidátskych krajinách na vstup do EÚ sa zástupcovia a zástupkyne Európskej komisie celkovo stretli s viac než 980 predstaviteľmi a predstaviteľkami vnútroštátnych orgánov, nezávislých inštitúcií, neziskových organizácií, ako aj s odborníkmi a odborníčkami. Online stretnutie so zástupcami a zástupkyňami Strediska prebehlo vo februári 2025.

Komisia vyjadruje znepokojenie nad vývojom právneho štátu na Slovensku za uplynulý rok. Na viaceré problematické oblasti už vopred upozornili aj my vo svojej správe, týka sa to najmä ohrozenia nezávislosti verejnoprávnych médií, zhoršujúcej sa bezpečnosti novinárov a zneužívania skráteného legislatívneho konania, ktorým sa obchádza štandardný participatívny proces. Komisia zároveň poukazuje na zvyšujúci sa tlak na občiansku spoločnosť, vrátane prijatia novely zákona o neziskových organizáciách, ktorá týmto subjektom ukladá zaťažujúce administratívne povinnosti. Počas legislatívneho procesu sme svoje výhrady k niektorým ustanoveniam novely adresovali aj my.

Európska komisia odporúča prehodnotiť prijatie novely ústavy, ku ktorej aj sme predložili svoje pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Európska komisia má obavy, že v prípade schválenia novely by mohli nastať problémy pri princípe prednosti práva EÚ.

Za uplynulý rok Európska komisia nezaznamenala žiadny pokrok pri väčšine odporúčaní z minuloročnej správy. Obmedzený pokrok eviduje iba v prípade trestnoprávnej zodpovednosti sudcov za trestný čin „ohýbania práva“ a v prípade posilňovania právnych predpisov o konflikte záujmov. V druhom prípade Komisia konkrétne víta návrh kódexu správania pre osoby vo vysokých výkonných vládnych funkciách, ktorý bol predložený do pripomienkového konania vo februári 2025. My sme sa do procesu zapojili s niekoľkými pripomienkami, keďže návrh vnímame ako nedostatočný.

Komisia tento rok navrhla odporúčania, ktoré vychádzajú z mnohých výziev načrtnutých už v minuloročnej správe. Medzi tohtoročné odporúčania patrí:

  • Zaviesť opatrenia na zabezpečenie toho, aby sa na členov Súdnej rady vzťahovali dostatočné záruky nezávislosti.
  • Zabezpečiť, aby boli zavedené a riadne dodržiavané dostatočné záruky pre prípady, keď sudcovia musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za trestný čin „ohýbania práva“ v súvislosti so svojimi súdnymi rozhodnutiami.
  • Predložiť návrhy na reguláciu lobizmu, posilniť systém podávania a overovania majetkových priznaní a pokračovať v prebiehajúcom úsilí o reformu pravidiel konfliktov záujmov.
  • Zabezpečiť účinné a nezávislé vyšetrovanie a stíhanie prípadov veľkej korupcie.
  • Posilniť pravidlá a mechanizmy s cieľom obnoviť nezávislé riadenie a redakčnú nezávislosť verejnoprávnych médií a zvýšiť ich ochranu.
  • Pokročiť v procese vytvárania legislatívnych a iných záruk v záujme zlepšenia fyzickej bezpečnosti a pracovného prostredia novinárov.
  • Zabezpečiť účinné verejné konzultácie v procese tvorby právnych predpisov a zapojenie zainteresovaných strán do tohto procesu, a to aj riešením častého využívania skrátených legislatívnych konaní.   
Správa je dostupná na stiahnutie a čítanie na stránke Európskej Komisie (pdf, 455 KB)