25
júl

Európska komisia upozorňuje na zhoršujúcu sa situáciu právneho štátu na Slovensku

Európska komisia opäť preskúmala vývoj v oblasti právneho štátu vo všetkých členských krajinách EÚ. Správa o právnom štáte obsahuje 27 kapitol venovaných jednotlivým členským krajinám EÚ, ktoré sa zameriavajú na vývoj v štyroch oblastiach právneho štátu, a to: vnútroštátna justícia, protikorupčné rámce, sloboda a pluralita médií, ako aj iné inštitucionálne systémy bŕzd a protiváh.

18
júl

Privítali sme študijnú návštevu z Kosova

Vo štvrtok 11. júla 2024 sme na Stredisku privítali delegáciu kancelárie verejného ochrancu práv v Kosove. Stretnutie so Strediskom bolo súčasťou týždennej návštevy, počas ktorej sa zástupkyne a zástupcovia kosovského ombudsmana stretli s viacerými inštitúciami zameranými na ochranu ľudských práv.

17
júl

Riešenie ľudskoprávnych výziev, ktorým čelia Rómky a Rómovia si vyžaduje medzigeneračný prístup

Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty vyzýva slovenské orgány, aby prijali naliehavé opatrenia na riešenie hrozných podmienok bývania Rómov a Rómok.

11
júl

Európskemu výboru pre sociálne práva sme podali alternatívnu správu

Stredisko aj tento rok pripravilo alternatívnu správu o implementácii vybraných záväzkov Slovenskej republiky, ktoré jej vyplývajú z Európskej sociálnej charty (revidovanej) pre potreby Európskeho výboru pre sociálne práva. Tento rok sa Výbor venuje problematike krízy životných nákladov (angl. „cost-of-living crisis“) a po posúdení situácie poskytne všeobecný prehľad situácie s odporúčaniami.

02
júl

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pripravila výklad súladu ustanovení v tzv. Lex atentát týkajúcich sa slobody zhromažďovania

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa v súlade so svojim mandátom obrátilo dňa 14. júna 2024 na Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorý je súčasťou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so žiadosťou o výklad súladu niektorých ustanovení Vládneho návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike, ktoré sa týkajú slobody zhromažďovania.

02
júl

Nulová tolerancia k sexuálnemu obťažovaniu a podpora ľudských práv pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Výskumné úlohy Strediska spravidla vedú k formulácii odporúčaní alebo zviditeľneniu dobrej praxe. Aby sa naše odporúčania preniesli do praxe si vyžaduje dlhodobú cielenú advokačnú činnosť a vybudovanie dôvery s aktérmi v danom sektore. V prípade výskumu prevalencie sexuálneho obťažovania medzi personálom v zdravotníctve, ktorý sme uskutočnili v roku 2023 však máme nádej, že sa nám podarí preniesť odporúčania do praxe oveľa rýchlejšie.

01
júl

Ľudské práva sú zneužívané v politickom boji

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva upozorňuje na čoraz častejšie zneužívanie ľudských práv ako argumentu na skrátené legislatívne konanie a tiež na opakované odôvodňovanie zásadných legislatívnych zmien ľudskými právami, avšak bez adekvátneho citovania relevantných ľudskoprávnych záväzkov Slovenskej republiky, ktoré by takéto zmeny odôvodnili.

12
jún

Členské krajiny OSN sú znepokojené stavom slobody médií na Slovensku

Slovenská republika bola v máji 2024 posudzovaná na 46. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v rámci pravidelného mechanizmu univerzálneho periodického hodnotenia (UPH). Išlo už o štvrté kolo hodnotenia Slovenska, ktorého výsledkom je zoznam odporúčaní členských krajín OSN adresovaných Slovensku na zlepšenie ochrany a presadzovania ľudských práv.

07
jún

Olympiáda ľudských práv bola pre nás mimoriadne obohacujúca

Obzrime sa spoločne za ďalším úspešným ročníkom Olympiády ľudských práv, ktorý sa konal 16.-18. apríla 2024. Taktiež sme prijali pozvanie pani prezidentky Zuzany Čaputovej do Prezidentského paláca.