Deň boja za slobodu a demokraciu

Kalendár

Dnes je Deň boja za slobodu a demokraciu, kedy si pripomíname výročie 32. výročie Nežnej revolúcie a pád komunizmu v Československu. Okrem toho na dnešný deň pripadá aj Medzinárodný deň študentstva, ktorý slávime na počesť študentov a študentiek, ktorí*é v roku 1939 vyšli po smrti Jána Opletala do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Obe tieto udalosti nám pripomínajú, že slobodu nechránime len pre seba, ale pre všetkých.

Boj za slobodu má mnoho podôb. V dnešnej dobe sa však stávame svedkami toho, že podstata slobody je vo verejnej debate vyprázdňovaná a nahrádzaná pojmami, ktoré s ňou nemajú nič spoločné. Sloboda, za ktorú prebiehalo viacero bojov po celom svete počas 20. storočia, nie je totiž slobodou jednotlivcov a už vôbec nie je slobodou bezhraničnou.

Martin Luther King Jr. to vystihol svojím známym citátom: „nikto nie je slobodný, pokiaľ nie sme všetci slobodní“. V demokracii, ktorú spolu zdieľame, nie je dosť miesta pre bezhraničnosť sebectva a ega všetkých z nás. Vlastnú slobodu preto nemôžeme rozvíjať bez toho, aby sme poznali slobodu druhých.

Nech nám je dnešok pripomienkou, že naša sloboda nekončí v nedohľadne, ale na hraniciach slobody toho druhého. Sloboda totiž nie je to isté, ako voľnosť napĺňať svoje osobné chúťky. Sloboda je spoločnou hodnotou nás všetkých a dedičstvom všetkých, ktorí sa ju pre nás snažili rozvíjať.