Inakosť je nielenže zdravá, ale je vlastne úplne bežná

Aktuality

Ústrednou témou poslednej série podcastov NoPráve bola inakosť. V nadväznosti na konanie júlového Dúhového Pridu sme privítali hostky, s ktorými sme sa rozprávali o tom, že inakosť nestačí tolerovať, potrebujeme ju aj oslavovať, chrániť, povzbudzovať a rozvíjať všetkými možnými prostriedkami.

Privítali sme Zuzanu Bendíkovú a Radku Mikšík zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, s ktorými sme sa rozprávali o potrebe inkluzívnej vzťahovej a sexuálnej výchovy. Veľmi si vážime, že sme sa mohli rozprávať s evanjelickou farárkou Annou Polckovou, ktorá nám priblížila, prečo sa rozhodla podporovať a zastávať sa LGBTI+ komunity. Rozprávali sme sa aj s tromi zástupkyňami Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí, Zlaticou Maarovou, Lenkou Martinčekovou a Alenou Srnčíkovou. Spoločne scitlivujú spoločnosť svojimi osobnými príbehmi a pomáhajú iným rodičom byť oporou pre svoje deti, rešpektovať ich identitu a bojovať za ich práva v spoločnosti plnej predsudkov. Podcast NoPráve nájdete na vašich podcastových aplikáciách alebo na noprave.podbean.com

Aké posolstvo vyplýva pre rodičov, priateľov a nás ostatných? Aby sme sa nebáli vyjsť zo svojej komfortnej zóny, aby sme mali chuť spoznávať niečo nové a aby nám nechýbala otvorená myseľ. Inakosť je nielenže zdravá, ale je vlastne úplne bežná. Želáme dúhovým rodinám a LGBTI+ ľuďom, aby sa cítili lepšie a aby zažívali rešpekt a toleranciu.